Fotografie


Cristian medzi krabicami V aute nebolo ani kúska voľného miesta. Všetko bolo zapratané krabicami so šatstvom a potravinami. Preplnený a preťažený bol aj prívesný vozík. V Cluji musel Cristian sedieť takto poskladaný vzadu, pretože sme pribrali ešte jedného pasažiera. Našťastie pre Cristiana s nami cestoval len cez mesto. Cristian navrhoval, že budú sedieť obaja na prednom sedadle, ale v tom som mu vlastným telom zabránil. Obával som sa policajtov, keby nás boli zastavili. Ale čo by povedali na takto preťažené auto a zmačkaného pasažiera?
V Cluji V Cluji pred činžiakom Cristianovho známeho, tesne predtým, než sme začali vykladať. Mimochodom, ten známy nebol nikto menší než sólista opery v Cluji. Cristian sa usmieva. Dúfa, že už máme za sebou to najhoršie.
Ioasaf Ioan Na spiatočnej ceste sme odbočili z hlavnej cesty a zašli niekoľko kilometrov ďalej, aby sme si oddýchli v kláštore Cotmeana. Privítal nás otec predstavený Iosaf Ioan.
V kláštore Cotmeana Pozval nás ďalej a previedol celým kláštorom. Ponakúkali sme zvedavo do všetkých zákutí, aby nám neušlo ani najmenšie tajomstvo, ktoré v sebe také miesta ako starobylé kláštory ukrývajú.
Cotmeana "Za komunistov" tu dožívala jedna rehoľná sestra. Otec predstavený dúfa, že sa život kláštora obnoví a kláštor sa naplní mníchmi. Okrem Predstaveného tu žije jeden mních, jeden zamestnanec a zatiaľ aj stará mníška. Tá však bude musieť onedlho z tohto kláštora odsíť.
Pekný kláštor. Ioasaf Ioan nám ponúkol pšenicu upečenú s mliekom vajíčkom a cukrom. Pravoslávni toto jedlo pripomínajúce ryžový nákyp jedia ako symbolické jedlo a nie iba ako obyčajný pokrm.
Naozaj sa bolo na čo pozerať. Po sýtom jedle sme si užili vynikajúceho vína. Kláštor má svoju vinicu. Neveľkú, ale víno z nej je výborné. Husté, trošku sladkasté, nie však ťažké. Vonia a zohrieva.
Aj čo fotografovať. "Zostaň tu a staň sa mníchom," navrhoval mi otec predstavený. Bola to lákavá ponuka, ale zatiaľ na to nie som pripravený. Možno príde čas a opäť zabúcham na kláštornú bránu.
Kľud a pokoj. Kláštor je jeden z najstarších a je zrenovovaný. V kláštoroch všetko vyzerá celkom ináč než ostatnom v Rumunsku. Keď prejdete cez bránu, ocitnete sa v celkom inom svete. Naplní vás pokoj a aj v pracovný deň slávnostná atmosféra.
Kláštor Cotmeana. Túžiaci po bohatstve tu nájdu duchovné poklady, unavený pútnik odpočinok, hladný pšenicu a ja som tu našiel aj víno. Uhasil som ním smäd a potešil svoju dušu.

 


Obsah